Seminarians

SEMINARIANS – 49

Deacons:

  1. Rev. Dn. Arockia Raj Leonard
    Sacred Heart Church
    Naganahalli P.O.
    HD. Kote T k
    Mysore – 571 114
  2. Rev. Dn. Anthony Raj
    St. Joseph’s Church
    Otterthotti, Martalli Post
    Kollegal Taluk
    Chamarajanagara Dist – 571444
  3. Rev. Dn. Praveen Kumar G
    St. Francis Xavier’s Church
    Jellipalyam, Hoogyam P.O
    Kollegal Taluk
    Chamarajanagara District 571 443

Major Seminarians
St. Peter’s Pontifical Seminary, Bengaluru

3rd Year Theology

  1. Br. Avinash, Divine Mercy Church, K. R. Nagar
  2. Br. Praveen Kumar, St. John the Baptist Church, Palahalli

2nd Year Theology

  1. Br. Anthony Cliferd, St. Theresa’s Church, Mysore South

1st Year Theology

  1. Br. John Paul. P., St. Thomas Church, Thomayarpalyam
  2. Br. Yesu Prasad, St. Anthony’s Church, Jageri
  3. Br. Jeevan Preeth, O. L. of Immaculate Conception Church, Kudlur

Regents

  1. Br. Charles Periyanayagam, St. Thomas Church, Thomayarpalyam
  2. Br. Anthony Naveen Kumar, St. Francis xavier Church, Kamagere
  3. Br. Ephnezer Paul S., St. Francis Xavier Church, Jellipalyam
  4. Br. John Fernandis A., St. Anthony’s Church, Jageri
  5. Br. Abhilash G., O. L. of Immaculate Conception Church, Kudlur

3rd Year Philosophy

  1. Br. Abishek Praveen S., St. Anne`s Parish, Sandana palayam, Martalli
  2. Br. Cyril Selva Kumar A., St. Anthony the Hermit Church, Karattukovil
  3. Br. David Sagyaraj S., St.Francis Xavier`s Parish, Jallipalayam
  4. Br. Naveen Kumar, St. Francis Xavier Parish, Kamagere

2nd Year Philosophy 

  1. Br. Albert, St. Anthony`s Church, Gayatripuram
  2. Br. Wilfred Antony Swamy, St. Francis  Xavier Church, Jallipalayam
  3. Br. Anthony Kumar H., St. Sebastian Church, Kushalnagar

1st Year Philosophy

  1. Br. Ashwin Rohan Barnis, Virgin of the Poor Church, Bannimantap
  2. Br. Jayanth, Infant Jesus Church, Pushpagiri
  3. Br. Jithun Joseph, St. Francis Xavier’s Church, Kamagere

3rd Year Degree

  1. Br. Jacob Antony, Holy Family Church, Kudige
  2. Br. Sathish Kumar, St. Louis Church, Prakash Palya

2nd Year Degree

  1. Br. Praveen Kumar S., St. Anne`s Parish, Sandanapalayam
  2. Br. Albi Jastin A., St.Francis Xavier`s Church, Jallipalayam
  3. Br. Pradeep Kumar M., St. Thomas Church, Thomayarpalayam
  4. Br. Johnson R., Our Lady of Presentation Church, Marianmangalam
  5. Br. Arun J.P., St.Paul`s Church, Chamarajanagar
  6. Br. Praveen Francis S., St. Joseph`s Church, Otterthotti

1st Year Degree

  1. Br. Amruth Anand, St. Luise Church, Prakash Palya
  2. Br. Jeston Sannuth, Sacred Heart Church, Naganahalli
  3. Br. Joshua M., O.L. of Good Health, Hanur
  4. Br. Johnson Selvaraj, Mary Mother of God Church, Jakkalli
  5. Br. Leo Jeswin, St. Joseph’s Church, Otterthotti
  6. Br. Robert, St. joseph’s Cathedral, Mysuru
  7. Br. Ronald A., St. Paul the Hermit Church, Jompanahalli

Minor Seminarians

St. Mary’s Minor Seminary, Bannimantap, Mysuru

II P.U.C.

  1. Br. Arogya Preetham
  2. Br. Harish Stalin M.
  3. Br. Joe Franklin
  4. Br. Nishan Joseph K.J.
  5. Br. Samuel Aruldas
  6. Br. Sharath
  7. Br. Stephan Manoj

I P.U.C.

  1. Br. Akash
  2. Br. Antony Kiran
  3. Br. Antony Prashanth
  4. Br. Ashwin Rosario
  5. Br. Jeevan Prabhu
  6. Br. Rovin Joseph 

INITIATION

  1.